Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/cikmapa1/public_html/temizlikbudur.com/_class/fonksiyon.php(1) : eval()'d code on line 515
Yorgan ve Battaniye Yıkama
WhatsApp
Telefon
  • Mamak Şahintepe Mah.664 SK.4/a/Ankara Çayyolu koltuk yıkama,Çankaya koltuk yıkama,Çankaya halı yıkama,Yenimahalle halı yıkama,Yenimahalle koltuk yıkama
Yorgan ve Battaniye Yıkama
03 Nisan 2022, 21:35

Yorgan ve Battaniye Yıkama

YORGAN TEMİZLİĞİ 

Yorganınız veya battaniyeniz o iyi gece uykusunu bozan toz akarları gibi alerjenleri barındırabilir bu nedenle bir yorganın doğru şekilde nasıl yıkanacağını bilmek önemlidir.Yorganları yılda iki ila üç kez yıkamak yatağınızın taze ve temiz kalmasını sağlar ki buda uyku sağlığı açısından çok önemli ve hijyeniktir.(ve alerjilerinizi uzak tutar). Neyse ki, bir yorgan, hatta kuş tüyü bir yorgan yıkamak neredeyse normal bir çamaşır yıkamak kadar kolaydır.Rahat ve temiz bir yatağa çıkabilmek için bir yorganın nasıl temizleneceğini öğrenmek için neler yapabileceğimize bir göz atalım. 

  1. Yorganın Üzerindeki Etiketi Okuyun

Çamaşır makinesine atmadan önce, üreticinin bir yorganın nasıl yıkanacağına ilişkin talimatlarını görmek için bakım etiketini kontrol edin . Yün veya ipek gibi bazı malzemeler çamaşır makinesinde hasar görebilir veya çekebilir, bu nedenle etiket "Yalnızca Kuru Temizleme" yazıyorsa, profesyonellerin işleri halletmesine izin vermek en iyisidir. Etiket size makinede yıkamaya izin veriyorsa, soğuk su kullanma veya elde yıkama gibi özel talimatlara uyduğunuzdan emin olun. 

Kuş tüyü yorganların da yıkanabileceğini belirtmekte fayda var. Kuş tüyü yorganların kuru temizleyiciye götürülmesi gerektiği yaygın bir yanılgıdır, ancak - etiket özellikle aksini belirtmedikçe - kesinlikle evde yıkayabilirsiniz. 

  1. Lekeleri Çıkarın ve Yırtıkları Onarın

Yıkamadan önce lekeleri lekeleyin. Dolguyu lekeli alandan uzaklaştırın ve seyreltilmiş Woolite veya kabartma tozu ve su karışımı gibi bir temizlik ürünü ile işlemden geçirin. Ayrıca, yıkayıcı ve kurutucuda daha fazla hasarı önlemek için yırtık dikişler veya gevşek iplikler olup olmadığını kontrol etmek ve bunları onarmak isteyeceksiniz. 

Beyaz bir yorgan yıkıyorsanız, rengi tazelemek için biraz çamaşır suyu da kullanabilirsiniz (gerekirse). Yarım fincan çamaşır suyunu iki galon soğuk suyla iyice karıştırın ve makinede yıkamadan önce yorganın solüsyonda beş dakika beklemesine izin verin. 

  1. Doğru Çamaşır Makinesini Kullanın

Yorganınızın yıkayıcıya sığacak yeri olduğundan emin olun. Bir yorganı kendi başına yıkamak kesinlikle en iyisidir (bazı kıyafetleri giymek ne kadar cazip olursa olsun!). Yorgana mümkün olduğunca çok yer vermek istersiniz. Yorganın yeterli alanı yoksa, dolgu sıkışabilir ve ürün tamamen temizlenemeyebilir. Sıkı bir uyum durumunda, yerel çamaşırhanenizde büyük bir ticari yıkayıcı seçin. 

 

 

  1. Uygun Çamaşır Deterjanı ve Yıkama Döngüsü Ayarlarını Seçin

Şişedeki talimatları izleyerek hafif veya doğal bir çamaşır deterjanı kullanın. Nazik veya hassas programı seçin ve mümkünse ekstra bir durulama ekleyin. Yorganınızın üzerindeki etiket bir sıcaklık ayarı önerebilir. Soğuk veya ılık su renkleri ve kumaşları korurken, makinede kurutmayı planlamıyorsanız sıcak su toz akarlarını öldürecektir. 

 

  1. Yorganınızı Tenis Toplarıyla Kurulayın

Yorganınız yıkandıktan sonra kurutucuya aktarın. (Senin büyüklüğüne bağlı olarak yorgan , ayrıca çamaşırhanede ticari kurutucu kullanmak gerekebilir.) Eşit yardımına yüke tenis topları veya aşağı hallaç halkaları ekleyin dolum dağıtın. Bakım etiketinde önerilen sıcaklıkta birkaç saat kurutun. 

 

  1. Yorganı Çıkarın ve Kurutma Döngüsü BoyuncaTüyleyin

Yorganı yaklaşık her yarım saatte bir kurutucudan çıkarın ve dolguyu yeniden dağıtmak için kabartın. Kurutucuya geri dönün ve döngüye devam edin. Bu, yorganın eşit şekilde kurumasını sağlayacaktır. 

Yorganı Elde Yıkamak 

Çamaşır makinesinde yıkama imkânı yoksa, yorgan yıkamak için kullanılabilecek bir diğer yöntem elde yıkamadır. Normalde birkaç kilogram ağırlığında olan yün yorgan suya girdikten sonra kat kat ağırlaşacağından, seçenekler arasında en zahmetlisi elde yıkamadır ve son çare olarak düşünülebilir. Yorganı elde yıkamanın diğer zorlukları ise durulama ve kurutmadır. Bu nedenle, elde yorgan yıkamayı düşünen kişilerin tüm bu zorlukları iyice hesaplayıp, sonrasında yıkama işlemine girişmesinde fayda vardır. 

Yün yorganı elde yıkarken dikkat edilmesi gereken konular; 

Soğuk ya da ılık su kullanılmalı: Aynı çamaşır makinesinde olduğu gibi, yün yorganı elde yıkarken de soğuk ya da ılık su kullanılmalıdır. 

Hafif hareketlerle yıkanmalı: Yorganın içerisindeki yünün yapısını bozmamak ya da tüylenmesini engel olmak için olabildiğince hafif hareketlerle yıkamak gerekir. 

Az miktarda deterjan kullanılmalı: Yüne zarar verme ihtimalinden dolayı, yıkama sırasında az miktarda deterjan ya da sabun kullanmak gerekir. 

Durulama işlemi tekrar edilmeli: Çamaşır makinelerinin daha başarılı durulama işlemi yaptıklarını göz önünde bulundurursak, elde yıkanan yorganın durulama işlemine ekstra özen göstermek gerekir. 

Hızlı bir şekilde kurutulmalı: Koca bir yorganı elde sıkmak çok zordur. Mümkün olduğunca suyunu sıktıktan sonra yorganı güneş alan bir yere asmak ve uzun süre bekletmek yararlı olacaktır. 

Sosyal Medya :
Ankara Koltuk Yıkama 
03 Nisan 2022, 21:35
ÖNCEKİ
Koltuk Yıkama Şampuanımız Hakkında Bilgi
06 Nisan 2022, 14:38
SONRAKİ